Четвер, 12 Вересня, 2024
Історія Києва

Київський ядерний реактор

Ядерний реактор в Інституті ядерних досліджень НАН України.

Інститут ядерних досліджень України був створений в 1970 році на базі відділу ядерної фізики Інституту фізики УРСР. В інституті ведуться фундаментальні і прикладні дослідження в області ядерної фізики низьких і середніх енергій, ядерної енергетики і ядерних технологій, фізики твердого тіла, фізики плазми, радіоекології.

Київський ядерний реактор

Експериментальну базу інституту складають унікальні в Україні ядерно-фізичні установки: дослідницький ядерний реактор ВВР-М (вступив в дію 12 лютого 1960 роки; був першим ядерним реактором на території України), «гарячі камери» для роботи з радіоактивними матеріалами високої активності, циклотрони В-240 і В-120, тандем-генератор (електронний прискорювач) ЕГП-10К.

Київський ядерний реактор
Загальний вигляд атомного реактора в Інституті фізики АН УРСР. Київ, 12 лютого 1960 року.

Урочистий пуск першого вітчизняного дослідницького ядерного реактора ВВР-М відбувся 12 лютого 1960 року.

Київський ядерний реактор
Урочистий пуск атомного реактора в Інституті фізики Академії наук УРСР. Справа наліво: в 1-му ряду – перший секретар ЦК КПУ Микола Підгорний (2-й); у 2-му ряду – голова Президії Верховної Ради УРСР Дем’ян Коротченко; президент Академії наук Української РСР Олександр Палладін; заступник Голови Ради Міністрів УРСР Михайло Гречуха (4-й); у 3-му – голова Держплану УРСР Іван Сєнін. Київ, 12 лютого 1960 року.

Київський реактор (водно-водяний модернізований реактор) – дітище видатного вченого-фізика Ігоря Курчатова – призначалося для виробництва ізотопів високої активності, проведення експериментів у галузі фізики нейтронів і досліджень процесів опромінення матеріалів, для проведення інших наукових та прикладних досліджень.

Київський ядерний реактор
Збори співробітників Інституту фізики АН УРСР біля атомного реактора з нагоди його запуску. Київ, 12 лютого 1960 року.
Київський ядерний реактор

Після Чорнобильської аварії співробітники інституту ядерних досліджень були в числі перших, хто взяв активну участь в боротьбі з її наслідками. Було встановлено рівень радіоактивного забруднення навколишнього середовища в різних регіонах України, розроблені і виготовлені численні прилади та установки для контролю за міграцією радіонуклідів у навколишньому середовищі, за станом паливовміщуючі мас об’єкта «Укриття», що в значній мірі сприяло пом’якшенню наслідків Чорнобильської катастрофи.

В інституті приділяється велика увага розробці нових ресурсозберігаючих радіаційних і плазмових технологій і впровадження їх у виробництво. Зокрема, створено та впроваджено на АЕС України сучасне дозиметричне забезпечення і новітня система моніторингу радіаційного навантаження корпусів реакторів ВВЕР-1000, що дозволяє отримувати на високому науково-технічному рівні інформацію, необхідну для безаварійної експлуатації атомних енергоблоків і ефективного управління їх радіаційним ресурсом.

Ядерний реактор в інституті безпечний і ніякої шкоди для людей, а також навколишнього його середовища він не несе. Його діаметр близько 3 метрів, висота – 5. Реактор оточує бетонна стіна товщиною в 1 метр. Вгорі, над кришкою, знаходиться сталева пробка вагою в 1 тонну, яку в разі потреби проведення технічних робіт піднімають за допомогою крана. Ця пробка закриває отвір, через яке завантажують стрижні вручну за допомогою спеціальних штанг. У разі надзвичайної ситуації вся радіація піде в спеціальні резервуари з водою, що дозволить запобігти негативним наслідкам. Всього в світі працює близько 250 дослідницьких реакторів, які використовуються не тільки для наукових, але і для комерційних цілей. З їх допомогою проводять дослідження і виконують різні замовлення, враховуючи потреби держави.

Київський ядерний реактор

Тиждень роботи реактора обходиться в 12 000 000 гривень (вартість станом на 2017 рік), тому зараз він практично не функціонує. За часів СРСР реактор працював близько 4 000 годин на рік – трохи більше 160 днів. У 2016 році київський ядерний реактор не працював взагалі, а в 2017 – всього лише 50 годин. Інститут шукає замовлення, але їх часто недостатньо, щоб завантажити реактор навіть на мінімум, необхідний для пуску. У 2014 році комісія, яка обстежила реактор, продовжила термін його використання до 2024 року, після чого реактор буде виведений з експлуатації.

Київський ядерний реактор

Знаходиться за адресою – проспект Науки, 47
Сайт інституту – http://www.kinr.kiev.ua/

Київський ядерний реактор

Використані матеріали – Вікіпедія, walking.kiev.ua, Укрінформ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest