Четвер, 11 Квітня, 2024
Історія Києва

Київський планетарій. Історія

З історії київського планетарію.

Київський планетарій — найстаріший та найбільший планетарій в Україні. За розміром купола посідає друге місце в Європі з площею екрану 830 м². Щорічно його відвідують понад 150 тис. гостей.

Київський планетарій. Історія

Київський планетарій — це унікальний просвітницький проєкт Університету сучасних знань Товариства «Знання України».

Київський планетарій уже давно і міцно посів особливе місце серед визначних пам’яток столиці. Бажаючих послухати лекції про зірки й подивитися на штучний небосхил завжди вистачало. Навряд чи є серед киян, які народилися в повоєнні роки, ті, хто хоча б раз у житті не побував би в планетарії.

Відкрили Київський планетарій 1 січня 1952 року в старовинному будинку костелу святого Олександра по вул.Костьольна, 17, зведеного 1838 року. Комуністична ідеологія тих часів вирізнялася непримиренним войовничим атеїзмом. От і планетарій розмістили під куполом храму, аби підкреслити, що релігія — «опіум для народу». Костел усередині переобладнали й перепланували до невпізнанності. Кількість посадочних місць було розраховане на 170 глядачів.

Київський планетарій. Історія
1950-ті роки. Олександрівський костел, на той момент – планетарій. Фото з колекції Невзорова А.В.

Ініціатором його створення став відомий вчений-астроном Сергій Костянтинович Всехсвятський, всесвітньо відомий астроном, член президії Товариства «Знання України».

У перший день планетарій відвідало понад 600 киян. Лекцію на тему «Астрономія в СРСР» прочитав директор Одеської астрономічної обсерваторії, член-кореспондент АН УРСР Володимир Цесевич. У центрі залу розмістили найбільш сучасний апарат планетарій, а під стелею був натягнутий півсферичний екран діаметром 14.5 м.

Київський планетарій. Історія
1954 рік. Школярі на лекції в Київському планетарії.

З часом по периметру залу з’явилася вирізана з фанери панорама міста, в якій були зображені силуети найбільш відомих будівель і споруд Києва. У фоє розмістилися астрономічні та географічні виставки. Пізніше експозиція істотно поповнилася експонатами космічної тематики.

Київський планетарій. Історія
1954 рік. Київський планетарій.

Першими лекторами стали високопрофесійні астрономи та геофізики — випускники Київського державного університету. Пізніше до лекційної роботи стали залучатися співробітники Головної астрономічної обсерваторії АН України, Київської астрономічної обсерваторії. У планетарії була своя діапозитивна майстерня, що виготовляла слайди не лише для своїх лекцій, а й для інших планетаріїв України та Союзу. При цьому престиж Київського планетарію був настільки високий, що він, поряд із московським, став центром підготовки лекторів для планетаріїв усього СРСР.

Особливий період, просто бум у житті планетарію, почався 4 жовтня 1957 року, коли СРСР запустив перший штучний супутник на навколоземну орбіту. Дітвора і дорослі юрбами йшли сюди, щоб подивитися в телескопи на точку, котра бігла по нічному небу і світилася. А потім були Гагарін, Титов, Ніколаєв, Попович… Тема космосу надовго завоювала серця молоді.

Київський планетарій. Історія
1958-1965 роки. Фото – Pastvu.
Київський планетарій. Історія
1969 рік.
Київський планетарій. Історія
1981 рік.
Київський планетарій. Історія
Київський планетарій. Історія
Перед будівлею планетарію довгі роки стояв величезний глобус.

З роками старе приміщення планетарію та його обладнання застаріли. Товариство «Знання України” почало спорудження нового, спеціально для планетарію спроєктованого будинку по вул. Велика Васильківська, 57/3. Було замовлено найсучасніше на той час обладнання. Новий планетарій на площі неподалік Центрального стадіону Києва почав працювати 1988 року.

Київський планетарій. Історія

З 2002 по 2016 рік директором планетарію був Клим Чурюмов, першовідкривач комети Чурюмова-Герасименко.

Київський планетарій. Історія
2012 рік.

У 2011 році відбулася презентація оновленого Київського планетарію. Зокрема, у ньому було відкрито новий науково-культурно-розважальний центр для усієї сім’ї ATMASFERA 360.

Технічні характеристики

Київський планетарій. Історія
  • Діаметр купола — 23 метри.
  • Висота купола — 11,5 метра.
  • Кількість місць — 320.
  • Астрономічні ефекти — метеорний дощ, рух комети, зміна фаз Місяця, затемнення Сонця, болід, полярні сяйва.

Київський планетарій одночасно оснащений двома проєкційними системами:

  • оптико-механічна система Zeiss Mark IV, виробництва компанії Carl Zeiss, встановлений у 1988 році;
  • надсучасна цифрова проєкційна система X12 виробництва компанії Front Pictures, встановлена у 2016 році;

Оптико-механічний зірковий проєктор зроблений компанією Zeiss є представником легендарної лінійки проєкторів, з яких почалась епоха планетаріїв. Апарат складається з двох сфер, з’єднаних між собою. Кожна зі сфер проєктує близько 6 500 зірок Південної або Північної півкулі за допомогою тисячоватних ламп. Апарат може обертатися в трьох вимірах, реалістично зображає зоряне небо та його зміни протягом року.

Київський планетарій. Історія
Київський планетарій. Історія
Апарат «Великий цейс-4, що встановлений у Київському планетарії»

Цифрова проєкційна система Front Pictures X12 була розроблена партнерами планетарію, українською компанією Front Pictures. Система складається з 12 HD проєкторів, підключених до потужного сервера, який створює на куполі яскраве зображення роздільною здатністю 4К. Програмне забезпечення дозволяє демонструвати сучасні фільми формату 360 з ефектом 3D, робити інтерактивні лекції за допомогою астрономічної комп’ютерної програми SpaceTime360, проводити презентації за допомогою Presenter360 та розважати відвідувачів за допомогою музичного візуалізатора Meduza360. Зі встановленням цифрової системи Київський планетарій приєднався до міжнародної спільноти сучасних планетаріїв. Проєкційна система дозволяє планетарію демонструвати найкращі сферичні фільми та створювати власні сучасні лекції та програми, завдяки поєднанню високотехнологічного обладнання та досвідченого лекторського персоналу у співпраці з провідними ІТ-компаніями. Новітня технологія повнокупольного відео дозволяє глядачам відчути ефект присутності у глибинах Усесвіту і відчути себе безпосереднім учасником космічної подорожі.

Київський планетарій. Історія

Сьогодні Київський планетарій перетворюється на унікальний науковий, просвітницький, культурний і розважальний простір для розвитку та відпочинку. У програмі планетарію — сучасні повнокупольні фільми у форматі 360, пізнавальні відео лекції та студії з природних наук і космічної творчості.

Київський планетарій. Історія
Фото: 100news.net

Використані матеріали – Вікіпедія, Стрий Київ, сайт планетарію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest