Київські фонтани Термена. Історія
З історії київських фонтанів – фонтани Термена.
У Києві серед багатьох фонтанів є кілька схожих один на одного, як близнюки. Це відомі старовинні фонтани Термена. Чавунні фонтани було відлито на київському заводі Олексія Термена у 1899-1901 роках за проектом архітектора Олександра Шиле. Всього їх було вісім. На даний час збереглися сім – п’ять великих та два малих. Усі вони діють.
У 70-ті роки 19 століття, коли Київська Міська Дума дала добро на будівництво першого централізованого водопроводу Києва. Згідно з договором, Київське Товариство водопостачання повинно було не лише спорудити водогін, а й встановити фонтани у місті. На засіданні міської думи 16 вересня 1871 року були затверджені місця для двох перших фонтанів — на Царській (Європейській) та Хрещатицькій (Майдан Незалежності) площах. Пізніше затвердили місця для решти фонтанів: на Театральній площі, на Подолі біля Гостинного двору; на Михайлівській та Бессарабській площах. Зрештою фонтан на Михайлівській площі не побудували, а постановили, щоб його будівництво перенесли на Софіївську площу. Цікаво, що при обговоренні проекту фонтану на Театральній площі хтось висловився, що шум «буде глушити музику і гру на сцені». На це зауваження Донат письмово дав відповідь, мовляв, «водоспад фонтану не дає шуму», і в інших містах біля театрів завжди ставлять фонтани”.
Усі фонтани відливалися в Києві, на заводі Термена, який був одним із провідних постачальників обладнання, для водопровідного товариства. Вартість кожного з них, з установкою, фарбуванням і пристроєм бетонного басейну, сягала 6 тис. руб.
У 1855 році Олексій Федорович Термен закінчив Технологічний інститут у Санкт-Петербурзі та спробував знайти собі роботу за спеціальністю. Втім, він досить скоро вирішив перебратися до Києва, в якому набирало обертів економічне життя. У Києві молодим фахівцем зацікавилися засновники пивоварного заводу, який мав би стати найбільшим у Києві. Щоб упоратися із цим завданням, необхідно було оснастити підприємство за останнім словом техніки. На Термена поклали функції проектувальника-технолога та підрядника, а також ввели його директором до складу правління товариства. Термен чудово впорався зі своїми обов’язками й пивоварний завод був успішно збудований, запущено виробництво першосортного баварського пива. Підприємство довгий час було найбільшим пивоварним підприємством Києва.
Паралельно з пивоварною діяльністю Термен організував і власний бізнес. У Києві тоді розвивалася цукробурякова промисловість і в 1873 році він відкрив невелику майстерню з ремонту обладнання цукрових заводів. Протягом трьох років підприємець розширив масштаби діяльності фірми та перейменував її на Машинобудівний завод Термена. До 1887 року на його підприємстві було 2 парові машини, парові котли та чавуноливарна піч. Завод Термена виробляв усе, на що був попит: котли, фільтри, насоси, центрифуги, бурякорізки, підйомники.
Загалом було виготовлено 8 чавунних фонтанів (6 великих та 2 малих). На кожному великому фонтані є позолочений напис, який свідчив, що він виготовлений на заводі Термена та рік виробництва. До наших днів дійшли лише 7 фонтанів: у сквері біля Золотих воріт, у Міському саду, у Маріїнському парку, на площі Івана Франка, на вулиці Олеся Гончара (був перенесений з Софійської площі), на Володимирській вулиці та у сквері на вулиці Івана Федорова.
Фонтан, який знаходився на площі Льва Толстого безслідно зник 1920 року.
Усі фонтани були виготовлені та встановлені у період з 1899-1901 роки.
Цікаво, що ці фонтани не тільки прикрашали вулиці й площі, парки й сквери. Вони служили й чисто для практичних потреб. Усі охочі могли брати з них воду для побутових потреб, сплачуючи на користь водопровідного товариства по копійці за кожні шість відер. Або приводити худобу на водопій — по копійці з голови. Черпати воду кухлем для пиття будь-хто міг абсолютно безплатно.
Існував ще один фонтан, так званий “нульовий”. Тому що поставили його задовго до цих шести, ще на початку 1870-х, коли тільки-тільки вводили в дію загальноміський київський водопровід. Фонтан знаходився посеред Царської (Європейської) площі.
Фонтан виготовили на підставі креслень за підписом відомого київського архітектора Олександра-Петра-Адріана Яковича Шиле (1830–1897).
Поки «транспортне навантаження» на площу створювали тільки візники, фонтан-водопій був там якраз до місця. Але з появою трамвайного руху все змінилося. Вже до відкриття першого трамвайного маршруту в 1892-му перед фонтаном з’явився дерев’яний станційний павільйон. З часом таке розташування виявилося тісним і незручним. Тому старий павільйон розібрали, а новий побудували за фонтаном, в глибині площі.
А потім через ущільненість руху фонтан зовсім прибрали, замість нього розбили клумбу. Саме за зразком цього фонтану було відлито шість пізніших великих фонтанів Термена.
1. Фонтан Термена у сквері біля Золотих воріт
2. Фонтан Термена у Міському саду
3. Фонтан Термена на площі Льва Толстого
Єдиний з фонтанів Термена, який не зберігся до наших часів. Безслідно зник 1920 року.
4. Фонтан Термена на площі Івана Франка
5. Фонтан Термена у Маріїнському парку
Фонтан вмонтований у центрі круглого в плані басейну з високим бордюром. Восьмигранний цоколь прикрашено лев’ячими головами, з роззявлених пащ яких тече вода. Стовбур вирішено у вигляді пучка листя, пагонів аканта, перехоплених у горішній частині поясом. Чашу у формі стилізованої розлогої квітки декоровано чотирма маскаронами. Досконалість моделювання пластичних форм, монументальність та універсальність композиції надає фонтану значення важливого акценту в просторовому планувальній та ландшафтній структурі Маріїнського парку.
Наказом Міністерства культури і туризму України від 15.04.2008 № 424/1/16-08 Пам’ятка науки і техніки.
6. Фонтан Термена на вулиці Олеся Гончара
З початку цей фонтан, у 1900 році був встановлений на Софійській площі.
Потім (в кінці 1920 років) із площі, на яку прийшли ґрунтовні транспортні потоки, він перемістився у затишний, щойно розбитий сквер на нинішній вулиці Олеся Гончара, перед будівлею колишніх Вищих жіночих курсів (на той час – Ветеринарного та Зоотехнічного інституту, а тепер МНС).
7. Малий фонтан Термена на Володимирській вулиці
Фонтан знаходиться в сквері на вулиці Володимирській між Софійською та Михайлівською площами та є одним з двох малих фонтанів заводу Термена в Києві. Був відлитий в період 1899-1901 рр.
8. Малий фонтан Термена у сквері на вулиці Івана Федорова
Фонтан знаходиться в сквері (колишній Поліцейський садок) на вулиці Івана Федорова та також є одним з двох малих фонтанів заводу Термена в Києві. Малий фонтан Термена на Федорова був відлитий в період 1899-1901 рр.
Наказом Управління охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища від 07.11.2001 № 153 має охоронний статус.
Легенда фонтанів Термена
Якщо уважно придивитися до левових морд на всіх цих фонтанах, то можна виявити схожість з одним обличчям, причому людським. У зв’язку із цим є одна легенда.
На заводі, де вироблялися фонтани, працювала майстром одна дуже груба, зла і погана людина. Усі ливарники потай його ненавиділи й називали Фараоном. І ось одного разу, коли він кудись поїхав, вони внесли до вже готових форм деякі зміни, внаслідок чого замість морд античного лева на всіх фонтанах незабаром красувалася злісна гримаса майстра. Коли ж Фараон повернувся, фонтани вже працювали. Він був злий, ходив по всіляких інстанціях з вимогою демонтувати фонтани й припинити цей прецедент, проте його вимоги не були взяті до уваги. З того часу минуло понад сто років, ім’я того самого Фараона давно стерлося з пам’яті людей, але його обличчя на фонтанах залишилося.