Неділя, 18 Лютого, 2024
Історія Києва

Матч смерті

Матч смерті. Як це було насправді.

«Матч смерті» — матч київської команди «Старт» (офіційно: команда київського «Хлібзаводу», зібрана з гравців довоєнних київських футбольних клубів «Динамо» і «Локомотив») проти футболістів німецької команди «Флакельф» (змішана команда футбольних аматорів Люфтваффе і зенітників ППО) — 9 серпня 1942 року на стадіоні «Зеніт», вул. Керосинна, 24. Назву «матч смерті» отримав після війни завдяки радянській пропаганді.

9 серпня 1942 року на поле виходив «Старт» (у документах значився як «команда хлібозаводу № 1») у такому складі: Микола Трусевич, Олексій Клименко, Іван Кузьменко, Михайло Свиридовський, Микола Коротких, Федір Тютчев, Михайло Путистін, Василь Сухарєв, Володимир Балакін, Михайло Мельник, Макар Гончаренко, Павло Комаров, Юрій Чернега, Петро Сотник. Восьмеро з них — динамівці, троє з київського «Локомотива».

Матч смерті

Значно пізніше, у 1943 році чотирьох з гравців було розстріляно у Сирецькому концтаборі: Кузьменка, Клименка, Коротких і Трусевича. Легендарними стали дві останні гри, коли довелося змагатися з німецькими футболістами із «Флакельфа» — команди військово-повітряних сил «Люфтваффе». Згідно з радянською пропагандою це була елітна команда «Люфтваффе», що спеціально прилетіла на матч з Німеччини, щоб підняти дух нацистів своїми перемогами. До цього вона жодного разу не програвала на окупованих територіях. Насправді це була фронтова аматорська команда, у складі якої виступали як льотчики, так і зенітники.

Першу гру 6 серпня «Флакельф», до складу якої входили найкращі німецькі спортсмени — льотчики, техніки, зенітники — програв з рахунком 1:5.

Матч смерті

По гарячих слідах 9 серпня відбувся матч-реванш, який німці знову програли — 3:5 (а не 0:6, за радянською легендою). Оце і був матч, пізніше названий «матчем смерті».

Матч смерті
Плакат до «матчу смерті»

Цим двом матчам передувало ще кілька. Так, 7 червня відбувся перший футбольний матч новоствореної команди «Старт» хлібозаводу № 1, яка грала з командою збройних сил Німеччини. Матч закінчився по свистку судді, задовго до того, як вийшов його час, з рахунком 4:1 на користь киян.

17 червня — футбольний матч команди «Старт» з німецькою «PZS». Остання складалася з найкращих спортсменів німецької танкової дивізії. Гра закінчилася з рахунком 6:0 на користь киян.

19 липня — матч команди «Старт» з командою угорської армії «MSG Wal». Мадяри програли з рахунком 5:1.

26 липня в Києві відбувся матч-реванш української команди «Старт» з посиленою командою угорської армії «MSG Wal». Мадяри програли з рахунком 3:2.

16 серпня в Києві відбувся футбольний матч між «Стартом» і «Рухом» (команда з працівників українських органів влади і працівників київських фабрик). Гравці «Старту» переконливо перемогли.

За словами безпосереднього учасника матчу Макара Михайловича Гончаренка (інтерв’ю 1992 року), ніхто київським футболістам перед грою не погрожував. Після матчу вони вільно розійшлися по домівках. Через 9 днів після матчу більшість футболістів «Старту» заарештували за крадіжку хліба з хлібзаводу. Чотирьох із них розстріляли значно пізніше — через саботаж на хлібозаводі, де згадані футболісти працювали.

2005 року прокуратура міста Гамбурга закрила справу про «матч смерті», яку вела з 1974 року. Між виграшем українців і їхнім розстрілом зв’язку там не знайшли.

Матч смерті
Стадіон “Старт”

Пам’ятники та пам’ятні знаки.

19 червня 1971 року на стадіоні «Динамо» був встановлений пам’ятник – гранітна скеля з горельефними фігурами чотирьох футболістів (Миколи Трусевича, Олексія Клименка, Івана Кузьменка, Миколи Коротких) .

Пам’ятник на стадіоні «Динамо»

Скульптор І. С. Горовий, архітектори В. С. Богдановський, І. Л. Масленков. На пам’ятнику слова Степана Олійника.

За наше сьогодні прекрасне
Вони полягли у двобої…
В віках ваша слава не згасне,
Безстрашні спортсмени-герої.
Матч смерті
Пам’ятник на стадіоні «Динамо»

1981 році на стадіоні «Зеніт», перейменованому на «Старт», встановили скульптурно-архітектурну композицію на честь «матчу смерті».

Матч смерті
Пам’ятний знак на стадіоні «Старт»

1999 року у кварталі між вулицями Щусєва та Академіка Грекова, неподалік місця, де серед залишків розстріляних в’язнів Сирецького концтабору було знайдено футбольні бутси, встановлено пам’ятний знак — гранітний куб з символічно вибитою гранню, в якій завмер бронзовий футбольний м’яч.

Матч смерті
Пам’ятник на Сирці

Джерело – Вікіпедія

2 thoughts on “Матч смерті

  • “КИЇВ”, ви єбанулись?! Чому Вятровича й Кульчицького перекладаєте на мокшанську?!

  • Це не наше відео! Ми додали для фактів! А бранетесь як чи не як мокшанка?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest