Київські чиновники знищили унікальне панно в кінотеатрі Краків на Русанівці

Унікальний рельєф “краків’яни і гуралі” було знищено під час ремонту.

Активісти фейсбук спільноти Ukrainian Modernism повідомили, що київські чиновники знищили панно в кінотеатрі Краків на Русанівці, в рамках ремонту за 144 мільйони гривень.

Унікальний рельєф “краків’яни і гуралі” створили українські художники, брати Леонід Олексійович Капітан і Олексій Олексійович Капітан, за участю Едуарда Леонідовича Капітана, сина Леоніда, в 1968 році. Панно зображує народні танці поляків і гуралів (горяни Татр), жителів міста Краків, побратима Києва. У Кракові теж є кінотеатр на честь дружби міст – називається “Київ”, і на ньому теж є панно. Але поляки його не знищили, бережуть.

“У 2018 почався ремонт кінотеатру (ходять чутки, що його планують перебудувати під ТРЦ). Місцеві активісти цікавилися долею панно, посилали запити в Київську міську державну адміністрацію – КМДА і Департамент охорони культурної спадщини КМДА, але відповіді не отримали. Коли їм вдалося проникнути в кінотеатр, панно вже не було. Депутат, відповідальний за ремонт, Олесь Маляревич регулярно звітує про успіхи в роботі, з підписом Make Rusanivka great again. У 2018 році він обіцяв, що панно буде збережено. Зараз на питання про панно він відповідає, що якби панно зберегли, то неможливо було б зробити сучасну систему вентиляції та опалення.?! Експертиз, які це підтверджують, ми не бачили, також не була проведена фотофіксація і 3D-сканування панно, з мистецтвознавцями ніхто не контактував. З 144 мільйонного бюджету не було на це грошей? Цей випадок в черговий раз підтверджує – нам необхідні законодавчі інструменти, які захищають наше монументальне мистецтво, працю наших художників. Щоб ні чиновники, ні підприємці, ніхто не смів піднімати лапки на нашу культурну спадщину. Польські друзі, вибачте, що ми не вберегли цей артефакт”, – зазначається у дописі.

Фото – Olexandr Bilera, Сергій Бригадир.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest