Історія Києва

Пам’ятник Лесі Українці

З історії київських пам’ятників – пам’ятник Лесі Українці на Печерську.

Пам’ятник Лесі Українці в Києві розташований у середмісті — на Печерську, а саме — на площі її імені між будівлею Центрвиборчкому України та житловою висоткою.

Пам'ятник Лесі Українці

Автори пам’ятника — скульптор Г. Н. Кальченко та архітектор А. Ф. Ігнащенко.

Леся Українка – велика українська поетеса і драматург. Основна тема її творчості – національно-визвольна боротьба українського народу. Справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач. Незвичайні здібності проявилися у дівчини ще в ранньому дитинстві. Свою літературну діяльність майбутня поетеса почала в 12 років. Її талант проявився у багатьох літературних сферах – поезії, прозі, драматургії, літературної критики, фольклористики. Вона також мала прекрасні здібності до мов, займалася перекладами з німецької, англійської, французької, італійської, польської мов.

Пам’ятник Лесі Українці на площі Лесі Українки не був першим пам’ятником поетесі в українській столиці, адже ще 1965 року було встановлено паркову скульптуру Лесі Українки в Міському саду навпроти Маріїнського палацу роботи скульптора В. З. Бородая та архітектора А. Ф. Ігнащенка. Оскільки паркова скульптура не відповідала задуму вшанування величі поетеси, було ухвалено встановити більший за розмірами й у велелюднішому місці пам’ятник. Відтак, 3 вересня 1973 року було урочисто відкрито пам’ятник Лесі Українці на однойменній площі, що відтоді є головним місцем вшанування поетеси в Києві.

Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці

У зв’язку із масштабною забудовою бульвару Лесі Українки в 1990—2000-х роках пам’ятник виявився фактично «вписаним» у закуток між багатоповерховими будівлями, тоді ж було по-новому впорядковано простір біля пам’ятника.

Київський пам’ятник Лесі Українці являє собою бронзову постать поетеси заввишки 5 метрів, встановлену на постаменті з чорного лабрадориту. Автор скульптури вдало передав у неживому матеріалі вольову вдачу поетеси, що не кориться обставинам долі, її душевну силу, і водночас ніжність і жіночність.

Пам’ятник оточують спеціально висаджені дерева, привезені з батьківщини поетеси.

Загальна висота пам’ятника становить 10 метрів.

На постаменті викарбувані слова з вірша поетеси:

Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
І стримуваний пломінь засіяє
Вночі запалений, горітиме удень

Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці
Пам'ятник Лесі Українці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *