Пам’ятник княгині Ользі
Пам’ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію Первозваному та просвітителям Кирилу і Мефодію — пам’ятник в Києві, розташований на Михайлівський площі поруч із Михайлівським Золотоверхим собором.
Сучасний пам’ятник княгині Ользі на Михайлівській площі, не дивлячись на те, що був споруджений в 1996 році, має більш ніж столітню історію.

На нинішньому місці перший монумент був встановлений в 1911 році. Ініціатором виступив Київський відділ Російського військово-історичного товариства. За проектом пам’ятник повинен був стати першим об’єктом історико-художнього комплексу «Історичний шлях» – алеї, що з’єднує Михайлівський Золотоверхий і Софійський монастирі, де б розміщувалися скульптури церковно-історичних діячів: великих київських князів Олега, Святослава, Володимира, Ярослава, Володимира Мономаха, князів Данила Галицького та Костянтина Острозького, митрополита Петра Могили, Нестора Літописця та інших. Зразком послужила «Алея героїв» в Берліні.
Концепцію пам’ятника розробили вчені В. Завитневич, М. Довнар-Запольський та Г. Павлуцький. За проектом монумент княгині Ользі оточували бічні фігури апостола Андрія Первозванного і святих Кирила і Мефодія. Пожертви на створення пам’ятника російський дали імператор Микола II, київський благодійник і громадський діяч Олександр Терещенко. Керував роботами скульптор Ф. Балавенський, архітектором призначили В. Рикова. Над фігурами Ольги, Кирила і Мефодія працював скульптор І. Кавалерідзе, Андрія – скульптор П. Сниткин.
Відкриття монумента відбулося 4 вересня 1911 року. На урочистій події був присутній Микола II. Пам’ятник Ользі буквально відразу став однією з візитних карток міста, до того ж завоював велику популярність у паломників.



Скульптуру княгині Ольги демонтували в 1919 році, після революційних подій, а на її місце встановили бюст Тараса Шевченка, що простояв всього рік. У 1932-му зруйнували п’єдестал з огорожею монумента, в 1935 році зняли бічні фігури.

Відновлення пам’ятника відбулося в роки Незалежної України з ініціативи Київської міської ради. Відкриття нового монумента відбулося 25 травня 1996 року під час святкування Дня Києва.

Пам’ятник являє собою четирехфігурную композицію з трьома окремими п’єдесталами. Його концепція символізує три поняття: держава, наука, релігія. У центрі велична постать святий Київської княгині Ольги (910-969), праворуч – апостола Андрія Первозванного (I ст.), За переказами проповідував християнство на київських горах, і зліва – святих Кирила (827-869) і Мефодія (815-885) , перших слов’янських просвітителів, творців слов’янської писемності і літератури. Скульптурна композиція оточена литими чавунними гратами на гранітних стовпах. З лицьового боку має парадний підхід з полуциркульними сходами.
Фігура княгині Ольги стоїть на постаменті, що складається з двох блоків. На верхньому – посвята княгині (цитата з літопису), на нижньому – бронзова таблиця із зображенням архангела Михайла і анотаційним написом про історію пам’ятника. На бічних постаментах також анотаційні написи. На зворотному боці пам’ятника вмонтовані три бронзові анотаційні таблиці з інформацією про історію споруди, його авторів, учасників і спонсорів відродження.
Скульптури і плінти виготовлені з італійського каррарського мармуру кар’єра Мікеланджело, постаменти та майданчик зі сходами – з сірого українського граніту.
Загальна площа монумента – 9,2 х 4,51 метра; висота фігури княгині Ольги – 3,5 метра, бічних скульптур – 2,73 метра, постаменту – 2,45 метра, стилобату – 2 метри.




Над відтвореним пам’ятником працював авторський колектив: архітектори А. Андрєєв, Г. Кухаренко, Ю. Лосицький, скульптори М. Білик, А. Дяченко, В.Сівко, В. Шишов за участю В. Вінайкіна і Р. Синько.