На Подолі знищують фасад історичної будівлі
На історичному Подолі знову руйнують культурну спадщину. Цього разу інцидент трапився на вулиці Сагайдачного, 23/8.
Власник історичної будівлі взявся самочинно видозмінювати історичний фасад споруди. Про це стало відомо ще у середу 19 лютого під час рейду з демонтажу незаконних рекламних вивісок на вулиці Сагайдачного, що здійснювало Управління з питань реклами КМДА.
Про це повідомляє сайт UATimes.
Тоді інспектором Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Департамент) на місце пригоди була викликана поліція, а роботи тимчасово призупинили.
Втім, уже зранку п‘ятниці роботи поновились з новою силою. Про це у своєму Фейсбук повідомила речник Департаменту Iрина Золотар. За її словами роботи на об‘єкті проводяться без жодного необхідного на те дозволу, а Департаментом було підготовлено припис про зупинку будь-яких робіт на об‘єкті та складений адміністративний протокол про накладення штрафу на винуватців події.
Доля пам‘ятки
Житловий будинок 1898 року за адресою: вул. Сагайдачного, 28/3, відповідно до даних Держаного реєстру нерухомих пам‘яток України (далі – Реєстр), є пам‘яткою місцевого значення та має охоронний № 552-Кв. У будівлі в період з 1900 по 1910 рр. проживав відомий київський архітектор Мартин Вільгельмович Клуг, а сама пам‘ятка перебуває на обліку з липня 2009 року.
При внесенні до Реестру пам‘ятка мала іншу адресу – вул. Сагайдачного, 28/4, що послужило головним аргументом власників приміщення щодо його незаконних перепланувань. Так, по приїзду повноважної особи Департаменту на чергове прохання зупинити роботи, будівельники відповіли: “А как доказать, что именно это памятка?” Це при тому, що відповідна табличка, що засвідчує статус памятки розміщена просто на стіні, яку нині плюндрують самі будівельники. Вірніше була розміщена, оскільки для монтажу чергової утеплюючої панелі її теж самовільно зняли.
До речі, адресний покажчик вулиць з будівлі теж завбачливо зняли, певно щоб не пошкодити, так само як і пам‘яткоохоронну табличку.
Щодо споруди, що ось уже четвертий день потерпає від рук “злоремонтників”, то за своєю структурою вона має п-подібний профіль і три-поверхову висоту. За всю історію будівля жодного разу не змінювала початкового призначення – два верхні поверхи використовуються як житлові приміщення, нижній, цокольний поверх використовувався для торгівельних крамниць, нині – ресторанів.
Приміщення на першому поверсі, де власне і було пошкоджено частину фасаду, тривалий час орендував заклад харчування “Любовь-Морковь”, але нещодавно підприємці з‘їхали з орендованого приміщення, а в самому приміщенні розпочався тривалий ремонт.
Втім, утеплювач стін, що його так недбало нині “тулять” на історичний фасад будівлі, далеко не найгірше, що може чекати на памятку. Куди більші побоювання, щодо схоронності об’єкту культурної спадщини, нині викликають величезні уламки перекриттів, що разом з іншим будівельним сміттям складуються будівельниками просто на подвір‘ї будинку.
Чому це незаконно?
Правові основи використання і збереження культурної спадщини визначає Закон України “Про охорону культурної спадщини”. Положення закону дозволяють власнику або орендарю приміщень проводити виключно реставраційні роботи на об’єкті, не змінюючи при цьому його зовнішніх форм і конфігурацій.
Так, зокрема, відповідно до ст. 22 Закону, забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця пам’ятки, їхні частини, пов’язане з ними рухоме та нерухоме майно.
Залежно від предмету охорони, означені обмеження можуть стосуватися всієї будівлі або ж її окремих складових, наприклад архітектурно цінного фасаду. Втім, проведення будь-яких робіт на об’єктів має бути обов’язково погоджено уповноваженим органом з питань охорони культурної спадщини, у столиці – це Департамент охорони культурної спадщини.
Водночас, згідно з ч. 1 ст. 24, власник або уповноважений ним орган, користувач зобов’язані утримувати пам’ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.
Недотримання означених вимог закону тягне за собою накладання адміністративного стягнення. Відповідно до ст. 92 Кодексу про адміністративні порушення України, це штраф у розмірі від 1700 грн. – 2550 грн.
Хто буде відповідати?
Власником приміщень, у яких провадяться незаконні будівельні роботи є ТОВ “Судноплавна компанія “НЕО-ТЕТIС”. Основним видом діяльності підприємства згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Засновником компанії виступає Вячеслав Лесенко, а директором – Віталій Мірошніков. Раніше в гучних справах компанія не була помічена.
Приписом Департаменту охорони культурної спадщини № 157/п від 20 лютого 2020 року ТОВ “Судноплавна компанія “НЕО-ТЕТIС” зобов‘язано, окрім припинення будь-яких робіт на об‘єкті, надати до Департаменту проектну документацію на проведення робіт за даною адресою, а також укласти охоронний договір на частку памятки архітектури, власником якої є ТОВ.
Джерело – UATimes.
ублюдки, родства не помнящие