Будинок кіно та ресторан “Вавілон”
З історії київських кінотеатрів та ресторанів – Будинок кіно та ресторан “Вавілон”.
Будинок кіно — чотириповерхова споруда зі скла і бетону в Києві по вулиці Саксаганського, 6. В ній органічно поєдналися легкість і стриманість сучасної форми фасаду із затишком і певною традиційністю інтер’єру. Це улюблене місце відпочинку й спілкування з прекрасним не лише для служителів десятої музи, а й для багатьох киян та гостей столиці України.
Будинок кіно
14 жовтня 1974 року в Києві на вулиці Саксаганського, 6 було відкрито республіканський Будинок кіно, нині Будинок кіно Національної спілки кінематографістів України (яка є його власником).
Проект будівлі розробили фахівці інституту КиївЗНДІЕП. Автор будівлі відомий український архітектор радянської епохи Боровик Федір Ілліч, а також архітектори З.С. Чечік, С.Я. Ходик та інженер І.В. Онищенко. Будівництво здійснював трест «Київміськбуд-4» Головкиївміськбуду.
Будівля прикрашена чорним стемалітом і алюмінієм. На фасаді над першим поверхом скомпонований бетонний рельєф (скульптори І.А. Коломієць і Г.Я. Хусід).
Інтер’єри створені за участю архітекторів В.І. Мєшкової, Е. Сендзюк і майстрів декоративно-прикладного мистецтва Н.І. Федорової, А.Г. Шарай (художня кераміка), Е.А. Владимировою, 3.В. Вишневської (тематичні килими, завіси).
Головний вестибюль виконаний у двох рівнях. В обробці інтер’єрів використані найсучасніші для того часу матеріали. Приміщення Будинку кіно прикрашені керамікою в українському національному стилі. На другому поверсі розташований фонтанчик, і стоїть бюст Олександра Довженка.
Будинок кіно є першим кінозалом України, де глядачі (завжди безкоштовно) мають змогу прилучитися до кращих зразків українського та світового кіномистецтва. З афіші, яка розташована на другому поверсі, можна дізнатися ексклюзивну інформацію про прийдешні кіноподії.
Будинок кіно містить:
- Червоний кінозал (на 670 місць);
- Синій кінозал (на 170 місць);
- Малий кінозал (на 50 місць);
- Великий конференц-зал (на 1000 місць);
- Блакитну вітальню.
У Будинку кіно також є типовий радянський ресторан-клуб «Вавілон», кафе, бар та бібліотека. Створено Музей українського кіно.
Протягом невеликого часу будівля стала справжнім культурним центром з постійною насиченою програмою з виставок, фестивалів, показів авторського кіно і багато іншого. Завдяки відсутності комерційної спрямованості Будинок кіно – одне з небагатьох місць в Україні, де можна побачити молоде, експериментальне кіно від молодих українських авторів. Фестивальна афіша Києва також не обходиться без Будинку кіно. Цілий розсип кінофестивалів проводиться в його стінах: «Молодість”, «Крок», «Покрова» та інші.
Ресторан “Вавілон”
З самого відкриття Будинку кіно ресторан “Вавілон” був таким собі елітним клубом інтелігенції. Потрапити сюди в радянські часи було все одно що пообідати в знаменитому московському ресторанному комплексі «Сьоме небо» на Останкінській вежі.
«Вавілоном» ресторан став з легкої руки кінооператора Вілена Калюти («Білий птах з чорною ознакою», «Польоти уві сні й наяву», «Бережи мене, мій талісман», «Стомлені сонцем»). Сам Вілен Олександрович любив заходити сюди: насолодитися камерною атмосферою і ситною українською кухнею.
Після реконструкції 90-х вдалося зберегти фірмовий стиль ресторану. Обідній зал прикрашають дерев’яні дубові панелі, зі стелі звисає ярусна люстра з чеського кришталю, збереглося небагато велюру, яким були оббиті стіни й стільці, привезені на спецзамовлення. Спочатку столи були овальні – зараз квадратні, а місця для посиденьок розташовувалися відокремлено, в кабінках. Сьогодні вони більш відкриті – стіни кабінок значно зменшилися.
Навіть рояль світло-коричневого кольору «з тих днів». На ньому грали і імениті відвідувачі, і колишній директор Анатолій Алексанян – джазовий музикант. Постійні відвідувачі обов’язково згадають, що він влаштовував музичні вечори, сам прекрасно імпровізував. Тут, як і раніше, справляють весілля та ювілеї актори. У порівнянні з минулим, по дзвіночку і по блату сюди вже не ходять – двері відкриті для всіх.
Ресторан так і залишився частиною тієї епохи, де можна поностальгувати й поїсти ті страви, які любили герої нашого кіно.
14 травня 2021 року ресторан “Вавілон” тимчасово закрили у зв’язку зі збитковістю.
Офіційний веб-сайт: http://www.ukrkino.com.ua/home/