19-та міні-скульптурка проекту “Шукай” – Київські шахи
Київські шахи – дев’ятнадцята бронзова міні-скульптурка проекту “Шукай” у Києві.
20 липня 2019 року у Києві була відкрита 19-та міні-скульптурка проекту “Шукай” яка присвячена київським шахам.
В парку Шевченка, в альтанці поруч з фонтаном розташований найстаріший шаховий майданчик Києва. Тут традиційно збираються любителі шахів ще з 1960-х років — і традиційно грають на гроші. Але не розраховуйте легко заробити — ці “любителі” грають професійно!
Археологічні пошуки на території Києва та Вишгорода (1981) дають підстави стверджувати, що шахи були поширені і серед наших пращурів, адже знайдено дві кістяні шахові фігури, датовані орієнтовно 11–12 ст. Але масовою грою шахи стали набагато пізніше.
У 60-роках минулого століття у невеличких скверах, дворах багатоповерхівок, а влітку навіть на пляжах часто збиралися прихильники цієї інтелектуальної гри. Вуличний шаховий клуб спонтанно утворився й у Києві. Для цього було досить однієї шахівниці, двох гравців і… ясної погоди. Не проходило багато часу, як біля гравців гуртувалися “групи підтримки” з доброзичливих консультантів, суворих суддів, дворових гросмейстерів та завзятих уболівальників. Усе як годиться!
Спочатку поодинокі гравці у шахи, шашки та доміно збирались у сквері біля Золотих воріт. То був не надто безпечний для гравців період, адже серед них було багато ветеранів останньої війни, а це був народ гарячий і на руку важкий. Згодом, коли бажаючих зіграти партію стало набагато більше, ніж шахівниць, виникла потреба у турнірах, і тоді уся чесна компанія знайшла собі краще місце — неподалік, у парку Тараса Шевченка.
Автори певні: бронзовий поет, який за задумом скульптора та архітектора вдивляється у Червоний корпус Університету свого імені, тишком-нишком, коли ніхто не бачить, інколи зазирає краєм ока на картаті дошки. А там, внизу, неподалік від фонтана, басейн якого за формою нагадує Чорне море, вже більше ніж півстоліття збираються старі і молоді прихильники шахової гри, аби пограти або подивитися, а тепер — ще й помилуватися мініскульптуркою, створеною на честь цієї давньої вуличної традиції скульптором Ольгою Колесник.
“Коли мені доручили роботу над скульптурою, я відразу вирушила до парку поспостерігати за гравцями, замалювати антураж і людей. Я хотіла зобразити шахістів колоритними, милими і захопленими, доповнивши їх образи своєю любов’ю до людей похилого віку і їх унікальних облич. У парку я зробила кілька портретів, але мені здалося, що це “не те”. А ось дорогою до метро я зустріла дідуся, обличчя якого вразило мене. Так з’явився гравець в капелюсі. Сам капелюх з’явився завдяки сантехніку. Другого героя я несподівано зустріла на вечорі аргентинського танго”, – розповіла історію створення своєї роботи Ольга Колесник.
Легенда міні-скульптурки Київські шахи – Потреш мене і зробиш хід конем / Rub me and you will make a clever move.
Шукати треба бронзову скульптурку в Києві у парку Шевченка, вхід той, що ближче до вулиці Льва Толстого на перетині із Володимирською. На тому місці, де грають в шахи понад 50 років..
Автор проекту “Шукай” – Юлія Бевзенко.
Партнер скульптури — Засновниця видавництва настільних ігор Ольга Федіна.
Скульптор Ольга Колесник.
Фото – Юлія Бевзенко, Киевфото.